Krisztina Szűrös
Az agilis projektmenedzsment kifejezés az utóbbi években egyre népszerűbb. A digitális átalakulás térnyerésével az agilis egy széles körben használt projektmenedzsment módszertanná vált, amely a változásokra való gyors és hatékony reagálásra összpontosít.
Arra a meggyőződésre épül, hogy a tervezéssel nem lehet minden jövőbeli eseményt megjósolni. Ezért a csapatoknak elég agilisnak kell lenniük ahhoz, hogy a körülmények változásával gyorsan alkalmazkodni tudjanak. A módszer rövid ciklusokat, a csapatok közötti gyakori kommunikációt és visszacsatolási hurkokat használ a fejlődés előmozdítására. Ez a megközelítés segít a csapatoknak abban, hogy gyorsan reagáljanak az ügyfelek igényeire, és a hagyományos projektmenedzsment-megközelítésekhez képest rövidebb időn belül magas minőségű termékeket (ügyfélértéket) nyújtsanak.
A módszertan alkalmazásának legnagyobb előnye a fokozott alkalmazkodóképesség és rugalmasság.
Számos előnye mellett az agilis projektmenedzsment használatának vannak hátrányai is. Ezeket érdemes figyelembe kell venni, amikor eldöntik megfelelő-e egy adott szervezet számára.
Többféle módszereket használnak az agilis projektmenedzsment rendszer bevezetésekor. A legnépszerűbbek közé tartozik a Scrum módszertan , a Scaled Agile Framework (SAFe) , a Kanban módszertan és az Extreme Programming (XP) . Mindegyiknek megvannak a maga erősségei, de összességében a minőségi szoftver gyors és hatékony építésére összpontosítanak. Eközben lehetővé teszik a csapattagok közötti gördülékeny kommunikációt az egyes iterációs ciklusok során.
Az agilis módszertan rendkívül előnyös lehet a legtöbb szervezetnek, mivel lehetővé teszi a nagyobb átláthatóságot, gyorsabb átfutási időket, a jobb minőségellenőrzést, a nagyobb költséghatékonyságot és hozhat fokozott munkahelyi elégedettséget. Az átállás előtt azonban érdemes értékelni szervezeti felkészültséget, mérlegelni az előnyöket és hátrányokat és mindeképpen figyelembe kell venni a munkavállalók megfelelő képzését, hogy az átállás zökkenőmentes lehessen.
Ha gondolkozol céged agilis átállásán vedd igénybe módszertani tanácsadásunkat és kihelyezett képzéseinket!
Ha érdekel az agilis gondolkozás jelentkezz Agilis módszertani, vagy kibővített Scrum Master képzéseinkre.
Ha tovább olvasnál a témában ezek a blogcikkek segítenek:
Változtass okosan! – Az agilitás és a klasszikus projektmenedzsment összefonódása