Gintl-Reszegi Mária
Sokszor küzdünk munkánk és magánéletünk során egyaránt azzal, hogy nem elég a 24 óra a feladataink elvégzésére. A munkahelyei környezetben ezt a hatékonyságnövelést több szervezet az agilitástól várja. Nézzük meg, hogy mi az egyik elem, amely az agilitás hatékonyságának hátterében áll!
A timeboxing technika idődobozokban zárja a különböző feladatokat vagy feladattípusokat. Adott idődoboz erejéig végezhetjük a kiválasztott tevékenységet, utána azt abba kell hagyni és váltani szükséges. Ezek a dobozok lehetnek ugyanakkorák és lehetnek különböző méretűek is adott napon vagy héten, vagy hónapon belül, attól függ, hogy milyen időegységet szeretnénk lefedni.
A timeboxing technika hátterét a pomodoro technika adja, amelyet az olasz Francesco Cirillo dolgozott ki több, mint 30 évvel ezelőtt.
A pomodoro lényege egyszerű, ha valaki multitaskol, nagyon sok időt vesz igénybe a kontextusváltás és az időveszteségen túl sokkal jobban terheli az elmét is. Ha valamit elmélyülten és hatékonyan szeretnénk csinálni, akkor ennek az idővezérelt technikának a betartásával támogathatjuk magunkat a legnagyobb mértékben.
A hétköznapi életünkben is felfedezhetőek ezek a boxok. Eltervezem, hogy hazamegyek a munkahelyről és rendezem a háztartást. Terjedelem vezérelt hozzáállással nem tudom, hogy mikorra leszek kész és hogy belefér-e még a vacsorafőzés. Ha kitűzöm a célt, hogy 60 percig a háztartással foglalkozom és utána 40 perc a vacsorafőzés, akkor tuti mindkettővel végzek. Bónuszként még abban is biztos lehetek, hogy a háztartással kapcsolatban a legfontosabb feladatokat végeztem el. Az időbox kialakítja bennünk a természetes szelekciót, a priorizálást. Az értékesebbekkel kezdünk és az értékteleneket stressz nélkül elhagyjuk. A sikerélmény pedig annak ellenére megérkezik, hogy valójában nem mindent csinálok meg, hiszen 60 percig kitartóan és látványosan haladtam.
Nem véletlen az áthallás az agilis módszertan hívószavai felé. Ezt a technikát használja az agilitás eszközként a hatékonyság növelése érdekében. Néhány hetes sprintekbe szervezi a munkát, sőt tovább megy és napi boxokat is alkalmaz, amelyhez a daily standupok keretében tervezik meg az elvégzendő feladatokat.
A timeboxing nem agilis eszköz. Az agilitás is felhasználta, hogy a módszertan erősebb legyen. Ezt a technikát bárhol bárki csinálhatja saját vagy csapatának munkaszervezésére és a sikerességhez csak az időboxokat kell szigorúan betartani. Mint minden eszköz ez is attól működik, hogy ha kitartóan és következetesen használjuk.