Tréningeken sokszor felmerül a kérdés, hogy hogyan tegyem teljessé a követelményeket és mikor tudom, hogy teljesek a követelményeim. A tényleges teljességről vízesés esetén csak golive utáni visszamérés során kapunk információt, viszont törekedni kell rá. Egyik lényeges eleme a teljessé tételnek a workshop, a másik pedig a review, amit structured walkthrough-nak nevez a szakirodalom. Mindkettő sikerességének elengedhetetlen feltétele a facilitálás, a tudatos és jól felkészült üzleti elemzői munka.
Cél: Ütköztetni a stakeholder-ek információit, igényeit és annak konszenzusát létrehozni
Mindenki szívesen használja, de nézzük mik a jó workshop ismérvei:
Facilitálás jelentése: rávezetés a gondolkodásra valamely folyamat során
Az üzleti elemző tehát ezeken a workshopokon nem megmondó ember, hanem kérdező ember. Még amit tud, azt is kérdésként teszi fel, hiszen az üzleti elemző célja nem az, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy ő ezt tudja, hanem az motiválja, hogy a stakeholder válasza során esetleg egy addig általa nem ismert információt vagy összefüggést tár fel.
Cél: Áttekinteni, hogy az összegyűjtött követelmények valóban kapcsolódnak a feladat elsődleges céljához
A structured walkthrough egy speciális facilitált workshop. A specialitását az időzítés és a követelmények készültsége jelenti. A követelmények összegyűjtését és elemzését követően kell megtartani, mielőtt körbeküldjük véleményezésre. Nem célja az utolsó bitig való bemutatás, inkább hasznos a big picture, a koncepció és a következő szint áttekintése. Talán idegenül hangzik a kifejezés, ami egyébként nem más, mint egy végső áttekintés a közös megértés érdekében.
Mit nyerhetünk vele? Mikor mindenki összefüggéseiben hallja a saját és mások területének követelményeit,